
 |
 |
|
 |
 |
| Formanden har ordet |
| Historie & fakta |
| Vedtægter |
| Bestyrelse |
| Udvalg |
| Generalforsamlinger |
| Medlemskab af foreningen |
| Kontakt foreningen |
|
|
 |
Formanden har ordet ...Medlemsbladet, Januar 2004
 |
 |
Brave jægere - Kære medlemmer!
Velkommen til et nyt kalenderår. Forhåbentlig har du og familien haft glæde af den gældende jagtsæson.
Jagtloven bliver revideret i denne tid. Revisionen sker i følge aftale med vildtforvaltningsrådet og miljøministeren. Normalt sker ændringer i jagtloven når alle er enige. Dette har ikke været muligt denne gang. Ministeren har derfor den afgørende stemme og sætter sin underskrift efter eget skøn. Resultatet kan læses på Jægernes hjemmeside eller i bladet " Jæger".
|
Jeg vil ikke kommentere på de foreløbige udmeldinger. Det ser dog ud til, at der bliver taget og givet ud fra principperne om bæredygtighed. Hvis kommende og nuværende beslutningshavere blot vil følge dette princip kan jagten bevares i Danmark til gavn og glæde for kommende generationer.
Jægerne kan selvfølgelig selv ødelægge det gode omdømme i befolkningen ved uacceptabel adfærd - men hvem har lyst til at skyde sig selv i foden?
I vores formålsparagraf omtales såvel faglige som sociale tiltag for opnåelse af betingelserne for foreningens beståen og fortsatte udvikling.
Du har måske allerede gættet, hvor jeg vil hen! - Det er , uden omsvøb, brand ærgerligt for arrangørerne af omtale sociale arrangementer, gang på gang, skal opleve for ringe deltagelse. Dette kunne skyldes at arrangementerne var uinteressante, men nej, sådan er det ikke, hvis jeg skal tro de mange medlemmer, der efterfølgende beklager, at de havde glemt datoen. En travl hverdag - og mange andre mulige undskyldninger, gør ikke tilslutningen større. Så må vi tænke nyt.
Web-masteren arbejder med at tilbyde en mailservice, der automatisk gør opmærksom på kommende arrangementer, tilmeldingsfrister o.s.v.. Derfor, er du en de mange , der ærgerligt opdager at et interessant arrangement er løbet af stabelen, er her en mulighed for at være ajour med kalenderen. Brug det!
Jægerforum, det omtalte møde med repræsentanter fra jægerne og skovens faste "stamme", blev afholdt på Kronborg Statsskovdistrikt i Hellebæk. I smukke rammer blev vi forelagt "Skovens" opfattelse og syn på det nye tiltag, hvilket betød at vi bevarer status quo i vores område. Det skal tillægges, at Hillerød Jagtforening nu er hjemmehørende under Kronborg Statsskovdistrikt, hvilket betyder at bl.a. Hørsholm får lidt færre pladser i statsskovsjagterne da vi nu er flere om at dele kvoten. Jagtforeningerne har lovet hinanden at se nærmere på mulighederne for udvidelse af samarbejdet og indholdet af dette i forbindelse med næste "Jægerforum" til foråret.
Det har i mange år været almindeligt at fremsætte nytårsfortsætter - her kommer et beskedent forslag fra min side: ( Her indsætter du dit eget navn ) lover at give bestyrelsen og alle, der arbejder for Hørsholm og Omegns Jagtforening, tilkendegivelser om gode og eventuelle mindre gode arrangementer, tiltag politik m.m..
Må Diana følge dig på de krogede stier!
Steen W. Jensen, formand
 |
 |
 |
 |
 |
|
|
Artikel arkiv |
|
|
|
|
2003 Oktober |
|
Læs |
|
|
2003 Juli |
|
Læs |
|
 |
|