Formanden har ordet ...
Juli 2005
 |
 |
Brave jægere - Kære medlemmer!
Når jeg kigger ned fra tastaturet, kan jeg se ind i "Fridas" brune øjne, der udstråler forventninger til kommende jagter. En jagtsæson der allerede er indledt med due, ande og gåsejagt i et fantastisk sensommervejr.
Således en flot optakt til de kommende travle jagtmåneder. Knæk og bræk til alle.
|
Jagten i Danmark er desværre ikke et givet gode til alle tider. Det omgivende samfund ændrer sig løbende og vi må følge med. Store strukturændringer hos Staten udløser straks stor aktivitet i alle større forbund i landet.
Danmarks Jægerforbund har grebet lejligheden til en landsomfattende debat omkring en ny struktur med det klare mål, at gøre afstanden fra dig til hovedbestyrelsen så kort som mulig.
For nærværende arbejdes på sjælland med en reduktion af nuværende 5 regioner til i fremtiden 3 "storkredse". Anførelsestegnene skyldes, at de nye enheder ikke har fået et rigtigt navn. Har du et forslag til nyt navn, hører jeg gerne fra dig.
Det ligger i kortene, at region 12 (Storkøbenhavn) og vores egen region 13 smelter sammen til en "storkreds", med 1 hovedbestyrelsesmedlem og 1 bestyrelse af ukendt størrelse. Vi arbejder intenst med spørgsmålet, men vil gerne høre så mange meninger som muligt. Ved nedlæggelsen af amterne lægges næsten alle miljøspørgsmål i hænderne på de nye storkommuner. Herunder miljøgodkendelser af skydebaner. Vi følger udviklingen hos de andre grønne for at finde fælles fodslag i forhandlinger med de nye områdemyndigheder.
Når talen falder på skydebaner vil jeg oplyse, at miljøgodkendelsen til vores flugtskydebane udvikler sig positivt og forventes godkendt i vinterens løb.
For riffelbanerne har forsvaret barslet med et forslag, der afskaffer alle skydninger på søndage, men til gengæld giver bedre muligheder på hverdage. Et snævert udvalg fra Hillerød og Hørsholm vil varetage riffeljægernes tarv på kommende planlægningsmøder i november.
Frida, familiens jagtglade labrador-retriever, er ikke den eneste hvis øjne kan udstråle forventninger. Gennem samtaler og diskrete vink er det blevet mig oplyst, at kommunen påtænker at beholde Askehavegård, flytte Ungdomsskolen og alle dens aktiviteter til stedet, samt indtænke Hørsholm og Omegns Jagtforening. Dette giver mig anledning til forventningsfulde blikke hver gang øjnene falder på denne smukke gård.
Jeg håber af hele mit jægerhjerte og sind, at det må lykkes denne gang. Tænk at kunne samle alle vores mange aktiviteter omkring et værdigt klubhus.
Måske har jeg nyt at fortælle på den kommende generalforsamling. Mød op og fortæl os din mening, tirsdag d. 4. okt. kl. 19.30, på Vallerød skole.
Må Diana følge dig på de krogede stier!
Steen W. Jensen, formand
 |
 |
 |
 |
 |
|
|
Artikel arkiv |
|
|
|
|
2005 Juli |
|
Læs |
|
|
2005 April |
|
Læs |
|
|
2005 Januar |
|
Læs |
|
|
2004 Oktober |
|
Læs |
|
|
2004 Juli |
|
Læs |
|
|
2004 April |
|
Læs |
|
|
2004 Januar |
|
Læs |
|
|
2003 Oktober |
|
Læs |
|
|
2003 Juli |
|
Læs |
|